Mücevher Kullanımı ve Bakımı

Mücevherinizi Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Öncelikle tercihinizi Haydaroğlun’dan yana kullandığınız için teşekkür ederiz. Altın, pırlanta veya gümüş mücevherler kullanımı itibarı ile narin ve nazik ürünlerdir. Altın ve gümüş, yumuşak maden oldukları için işlenip mücevher haline getirilebilmektedir.  Bu yüzden mücevher kullanımında aşağıdaki hususlara lütfen dikkat ediniz:
  • Her türlü sert cisim teması mücevherinize zarar verecektir. Bu yüzden günlük işlerle uğraşırken mücevherinizi kullanmayınız.
  • Elmas mücevherinizi KESİNLİKLE suyla temas ettirmeyiniz.
  • Mücevherinizi akşam yatarken çıkarmayı unutmayınız.
  • Denize ya da duşa girerken, suyla iş yaparken mücevherinizi MUTLAKA çıkarınız.
  • Mücevherinizin üzerine parfüm püskürtmekten kaçınınız.
  • Mücevherinizi direk güneş ışığından koruyunuz.
  • Yaz aylarında teniniz terli olabileceğinden mücevherinizi çok uzun süre takmayınız. Ter altın ya da gümüş mücevherimizi karartan en büyük etkenlerden birisidir
  • Mücevherlerinizi kullanmadığınız zamanlarda mücevher kutusunda saklayınız.
  • Mücevher kutusunda birden fazla takının birbirine temas etmemesine özen gösteriniz.
  • Mücevherinizi sabah tekrar kullanmaya başlamadan önce nemli pamuklu bir bezle siliniz

Mücevher Bakımı

Mücevherinizin en büyük düşmanları toz, yağ ve oksitlenmeye sebep olan kükürt gibi elementlerdir. Bu sebeple, günlük kullanımda mücevheriniz kirlenecek ve düzenli bakıma ihtiyaç duyacaktır. Nasıl gözlük kullanan bir kişi gözlüklerini sürekli silip temizlemek durumunda kalıyorsa, mücevherlerimiz de sürekli bakıma ihtiyaç duyarlar. Mücevher çeşidine göre bakım talimatlarımız aşağıdaki gibidir: Mücevher Temizliği

Altın ve Gümüş, Pırlantalı ya da Zirkon taşlı Mücevherler:

Mücevherinizin taş kısımlarında yağ ya da kir göremiyorsanız, maden kısımlarını, mücevher parlatıcı bez ile düzenli olarak fazla bastırmadan nazikçe silebilirsiniz. Mücevherinizin tekrar ışıl ışıl parladığını göreceksiniz. Pırlanta ya da zirkon taş bölgelerinde kararma, yağ birikimi var ise küçük bir kaba bir miktar sıcak su doldurarak içine bulaşık deterjanınızdan birkaç damla ekleyiniz. Daha sonra mücevherinizi bu kabın içerisinde 3-5 dakika bekletiniz ve ardından yine kabın içinde yumuşak bir fırça ile -diş fırçası olabilir – mücevherinizin yüzeyini, taş kenarlarını, yağ ve kirden kararmış bölgelerini fırçalayınız. Pırlanta ve zirkon taşların kenarlarını ve alt kısımlarını dikkatlice fırçalayabilirsiniz.

Elmas ve İnci Mücevher BakımıElmas ve İncili Mücevherler:

Elmas ve incili mücevherlerinizin taş ve inci kısımlarına KESİNLİKLE SU TEMASI yapmayınız. Ancak maden kısımlarını nemli ya da özel mücevher parlatıcı bezle siliniz. SUYA SOKMAYINIZ!

Mücevherinizin Yıllık Bakımı:

Mücevherinizi yılda bir defa Haydar Oğlu Gümüş Merkezimize gönderin. Mücevherinizin bakımı limitli ÖMÜR BOYU GARANTİ kapsamında ücretsiz olarak yapılmakta, kararan, taşı düşen (pırlanta taşlar hariç) mücevheriniz ilk günkü haline ÜCRETSİZ olarak getirilmektedir. Bu hizmetimiz tüm Haydar Oğlu Gümüş ürünleri için geçerli olup gelen giden kargo ücretleri müşterimize aittir.

Be the first to review “Mücevher Kullanımı ve Bakımı”